استاندارد ایزو ISO 17025

استاندارد ایزو ISO 17025 استانداری تخصصی ویژه ی آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون می باشد که به احراز صلاحیت این آزمایشگاه ها می پردازد.

دامنه کاربرد استاندارد ایزو ISO 17025

استاندارد بین المللی ISO 17025 الزامات کلی برای احراز صلاحیت انجام آزمون ها و یا کالیبراسیون و همچنین نمونه برداری را مشخص می سازد. استاندارد بین المللی ISO 17025 ، روش های استاندارد و روش های غیر استاندارد و روش های توسعه یافته توسط آزمایشگاه که در اجرای آزمون و کالیبراسیون مورد استفاده قرار می گیرند را پوشش می دهد.

راهنمایی های استاندارد بین المللی ISO 17025 برای همه سازمان های مجری آزمون و کالیبراسیون قابل استفاده می باشد. این استاندارد به عنوان مثال طرف اول، دوم و آزمایشگاه هایی که آزمون در آن ها تشکیل دهنده بخشی از گواهی محصول و بازرسی می باشد، را در بر می گیرد.

استاندارد ایزو ISO 17025 فارغ از تعداد پرسنل سازمان یا گستره دامنه فعالیت های آزمون و یا کالیبراسیون، برای همه آزمایشگاه ها قابل کاربرد می باشد.

استاندارد بین المللی ISO 17025 برای استفاده توسط آزمایشگاه هایی که در حال ایجاد سیستم های کیفی، اجرایی و فنی برای فعالیت های خود می باشند توصیه می گردد.

لزوم توجه و پیاده سازی استاندارد ISO 17025

اگر آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون الزامات این استاندارد بین المللی را برآورده سازند، آنها یک سیستم کیفیت برای فعالیت های آزمون و کالیبراسیون خود بکار می گیرند که الزامات ایزو ۹۰۰۱ نیز برآورده است. این استاندارد بین المللی چندین الزام فنی را که با ایزو ۹۰۰۱ پوشش داده نمی شود را پوشش می دهد.

سیستم کیفیت آزمایشگاه ISO 17025 ، با هدف ایجاد یک سیستم مدیریتی مستقل و مبتنی بر کیفیت، طراحی و مستقر شده است تا با بهره‌گیری از این استاندارد، آزمایشگاه بتواند خدمات خود را با بهترین کیفیت به مشتریان خود ارائه نماید و همچنین کلیه فعالیت‌های مدیریتی، فنی و تخصصی خود را به بهترین نحو اداره نموده و با اخذ گواهینامه‌ها و اعتبارنامه‌های ملی یا بین‌المللی، صلاحیت و شایستگی خود را به گیرندگان خدمات و گروه‌های ذینفع اثبات نماید.

صدور گواهینامه استاندارد ISO 17025

گواهینامه های ISO 17025 توسط مراجع CB به صورت non accredited امکان صدور  دارند و آزمایشگاه ها با پیاده سازی و ممیزی توسط یک نهاد ارزیاب خارجی certificayion body امکان ممیزی و دریافت گواهینامه مذکور را خواهند داشت، اما توصیه شده که این استاندارد توسط سازمانهای اعتبار بخشی (ACCREDITATION BODY) ممیزی و صادر گردد.

لذا با توجه به این مورد، سازمان اعتبار بخش حاضر در ایران (AB)، مرکز تایید صلاحیت موسسه استاندارد ایران (NACI) قادر به ممیزی و صدور گواهینامه ISO 17025 می باشد. اگرچه اجباری به دریافت گواهینامه مذکور نخواد بود.

ارتباط استاندارد ISO 17025 با سایر استاندارد ها

همیشه توصیه می گردد که همراه یا پیش از دریافت گواهینامه های تخصصی تر نظیر گواهینامه ISO 17025 که به احزار صلاحیت آزمایشگاه ها می پردازد اقدام به دریافت گواهینامه ی سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ که پایه ای ترین و اصلی ترین استاندارد از سری استانداردهای بین المللی ایزو می باشد اقدام نمایند.

مزایای پیاده سازی استاندارد ISO 17025

یکی از خصوصیات مهم استاندارد ISO 1025 این است که می تواند به عنوان الگوی مناسبی در زمینه ارتقاء و بهبود فرایندها در سازمان مورد استفاده قرار گیرد. دلیل این امر توجه همزمان به دو مبحث کارایی و عملکرد سیستم و همجنین اثربخشی است. این توجه به نحوی است که آزمایشگاه می تواند فراتر از اثر بخشی به همراه مشارکت تمام پرسنل اعم از مدیر ارشد، مدیر کیفیت، مدیران فنی و کارکنان آزمایشگاه، خدماتی را ارائه کند که منجر به رضایت مندی مشتریان و گروه های ذینفع شوئد. مزایای استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ را می توان در چند بند خلاصه کرد.

 • افزایش کیفیت در نتایج آزمایشات و اماکن حصول اطمینان از نتیجه
 • کسب اعتبار جهانی
 • برآورده کردن تغییرات در الزامات و ضوابط دولتی و صنعتی برای انجام آزمون
 • شناخته شدن آزمایشگاه ها به عنوان مراجع معتبر از طرف موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی
 • حصول اطمینان از صحت نتایج و پذیرش گزارش های آن در عرصه های بین المللی
 • توجه به صلاحیت کارکنان آزمایشگاه
 • مشارکت کارکنان و ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداق سازمانی
 • کسب اطمینان نسبت به کالیبره شدن تجهیزات
 • به روز رسانی آزمایشگاه ها و به کار گیری روش های نوین استاندارد
 • ارتقاء تجهیزات و لوازم آزمایشگاه
 • استاندارد شدن روش های اجرایی و مدیریتی
 • افزایش میزان مشتری مداری
 • افزایش رضایت مندی مشتریان
 • انطباق آزمایشگاه با سایر آرمایشگاه های معتبر دنیا
 • سازش با ایزو ۹۰۰۱
 • گسترش بازار به وسیله توسعه دامنه فعالیت
 • افزایش حجم کار و رشد شاخص اقتصادی و مالی آزمایشگاه

 

مجموعه تجهیز تدبیر کاران با در اختیار داشتن کارشناسان با تجربه و متخصص ، با مشاوره دقیق فنی شما را در فرایند اخذ گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ ، همراهی مینماید. با ما در ارتباط باشید 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
ثبت سفارش